Παρασκευή 8 Ιουνίου 2012

Πολωνία - Ελλάδα: 1-1 - Με το δεξί η πρεμιέρα της εθνικής μας στο EURO 1012

Η Εθνική ομάδα έχασε πέναλτι στο 70ο λεπτό με εκτελεστή τον αρχηγό Γιώργο Καραγκούνη.

Το πέναλτι κέρδισε ο σκόρερ της Εθνικής Δημήτρης Σαλπιγγίδης έπειτα από τετ α τετ με τον Πολωνό τερματοφύλακα Τσέζνι ο οποίος... αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η εθνική μας ομάδα ισοφάρισε το 1-0 της Πολωνίας από το πρώτο ημίχρονο. Οι οικοδεσπότες άνοιξαν το σκορ με τον σκόρερ τους Λεβαντόφσκι ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα, νικώντας τον Χαλκιά.

Σημειώνεται ότι ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την εθνική με 10 παίκτες. Ο Φερνάντο Σάντος κάνοντας αλλαγή, έβγαλε τον Σωτήρη Νίνη και στη θέση του έβαλε τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Ο Κώστας Φορτούνης αντικατέστησε τον Φάνη Γκέκα.