Κυριακή 29 Απριλίου 2012

Συνετρίβη η Καστοριά στην Κοζάνη.Νίκησαν Αστραπή και Κάστορας.

Με νίκες συνέχισαν ο Κάστωρ Α.Ο. και η Αστραπή που επιβλήθηκαν εντός έδρας με 3-1 του Περδίκκα και 2-1 της Ακρίτας Αχλάδας αντίστοιχα.

Από την άλλη, η Καστοριά γνώρισε την συντριβή στην Κοζάνη από τη τοπική ομάδα με 6-2.
Διπλό παραμονής έκανε ο Πυρσός, που επιβλήθηκε με 0-1 μέσα στον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

H Aστραπή, πέτυχε μια αγχωτική στο τέλος νίκη και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Παπαδόπουλος και Αλεξανδρίδης ενώ μείωσε στο 65 ο Ακρίτας με τον Λαζαρίδη.
Για την Αστραπή αγωνίστηκαν οι : Τσιλιγγίρης, Χρήστου, Σαββίδης, Ιωσηφίδης, Αθανασιάδης, Παλαιοδήμος, Κοκοβίδης (85’ Μπαϊρακτάρης), Μούσιας (67’ Σαλονικίδης), Βάσκος, Παπαδόπουλος, Αλεξανδρίδης (89’ Σιδηρόπουλος) [

Στο γήπεδο του Κάστωρα,οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Μήλιο, ενώ το 2-0 έκανε ο Σιοπόβου στο 33ο λεπτό.Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 πέντε λεπτά αργότερα και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το 88' όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μαλεγκάνος για να διαμορφώσει το τελικό 3-1.
Κάστωρ Α.Ο.:Χατζάρας, Γκούρλιας, Δινάδης, Παναγιωτίδης, Σιοπόβου, Καραβασίλης, Σίμου (92’ Παπαθανασίου), Μήλιος (73’ Καραμαλής), Τζιώτζης, Τσούκλης, Αντωνιάδης (69’ Μαλεγκάνος)

Τέλος η υποβιβασμένη Καστοριά γνώρισε μια βαριά ήττα από την Κοζάνη εκτός έδρας με 6-2.Το παιχνίδι ήταν "ντέρμπι" μέχρι το 66ο λεπτό.Οι Κοζανίτες προηγήθηκαν 2-0 στο 32' αλλά η Καστοριά μείωσε σε 2-1 με το Μηλιάτη πέντε λεπτά αργότερα.Με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Παπαδόπουλο στο 57 αλλά εκ νέου η ομάδα της Καστοριάς μείωσε σε 3-2 με τον Στασινόπουλο.Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι "έριξαν στα σχοινιά" την Καστοριά και πέτυχαν άλλα τρία γκολ και διαμόρφωσαν το τελικό 6-2.Να σημειώσουμε οτι η ομάδα της Καστοριάς έπαιζε από το 70ο λεπτό και μετά με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινα κάρτα του Λίτσκα.

Καστοριά:Μουρζίδης, Αμπάζης, Μωυσιάδης, Αναγνωστόπουλος, Μήνος, Μηλιάτης, Λίτκσας, Πετρόπουλος, Βελλίδης, Μπορόζης, Στασινόπουλος

15.Νίκη Αγκαθιάς**

Σε παρένθεση οι αγώνες που έχουν δώσει οι ομάδες.
Η Καστοριά έχει ένα μηδενισμό και -2 βαθμούς. Επίσης ο αγώνας Καστοριάς-Λευκαδίων (1-0) κατακυρώθηκε υπέρ των Λευκαδίων με σκορ 0-3, λόγω αντικανονικής συμμετοχής του ποδοσφαιριστή Νικ. Καλαφάτη του σωματείου ΑΓΣ Καστοριά
**Η Νίκη Αγκαθιάς έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.